DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 21.07.2023 07:55:07 

Informace
Web byl přesunut na novou adresu - www.valachem.cz

 
Původ Valachů
Nejasný. Existuje obrovské množství názorů na původ Valachů, dříve byla nejvíce uznávaná teorie o rumunských pastevcích,kteří přešli Karpaty a usadili se na Moravě, ale od této teorie se postupně upouští. Další teorie pracují spíše s tím, že Valaši jsou v podstatě odnoží Slováků, Rusínů, Poláků nebo jiných národů a nebo jsou to jednoduše Moravané, u kterých se díky velké izolaci vyvinula svébytná kultura (tato teorie je rozšířená především mezi neznalými lidmi mimo Valašsko, odborníci se na ni dívají se značným odstupem).
 
 Počet Valachů
Nevěřil jsem vlastní očím,když jsem si na Internetu přečetl,že Valachů je jenom na Valašsku 700 tisíc, plus ještě k tomu dalších 200 tisíc mimo Valašsko. Tyto odhady jsou opravdu velmi přemrštěné a vážně netuším odkud jejich autor čerpal.
Určit počet Valachů samo o sobě je problematické,záleží na tom,kdo je ještě považován za Valacha,a kdo už ne. Ten,kdo bydlí na Valašsku ? Ten, kdo tam vyrostl ? Ten, jehož předci pocházeli z Valašska ? A kudy vlastně vede hranice Valašska, je například Zlín jeho součástí ?
 
Pokud za Valachy považujeme... ...jejich počet se bude rovnat
Obyvatele Valašska (celý okres Vsetín + ORP Valašské Klobouky,Vizovice,Bystřice p.H. a Frenštát p.R.) 215 432
Obyvatele Valašska (viz předchozí řádek),kteří odsud i pocházejí 117 361
Lidi,kteří mají alespoň jednoho prarodiče z Valašska (viz první řádek) NEZNÁMÉ ČÍSLO
   
 
Na internetu lze také narazit na informaci,že "K 1.1.2008 na Valašsku žilo v jádru regionu 177 153 osob, v okrajových oblastech 138 818,v přechodných 69 656 a to je celkem 385 627 obyvatel" Tento odhad by se při opravdu velmi širokém pojetí regionu Valašsko také mohl shodovat s realitou.
 
 
Na stránách se pracuje....